Dünden Bugüne

Herkese merhaba,

Yaklaşık bir buçuk ay kadar önce “dizayn ekibi olarak oyunumuzun ilk bölümüyle işimiz bitti yaşasın” konseptli bir girdi yazıp, yapım aşamasında başımıza gelenleri ve kendimizi nasıl geliştirdiğimizi anlatmayı planlıyordum. Ancak dün akşam bir kez daha “bu sefer son değişiklikleri yaptık” dedim ve az önce hâlâ bölüm sonu bulmacamızın biraz işi olduğunu hatırladım. Bu yazıyı biraz daha bekletirsem oyunumuzu çıkarttığımız gün yazmak zorunda kalacaktım bu gidişle…

İlk paragrafın ana fikrini verebilmiş olduğumu umut ederek yazmak istediğim asıl girdiye geçiyorum.

Macrotis’in geliştirilmesi Ocak 2017’de başlamış olsa da temelleri 2016’nın Ekim ayına dayanıyor. O zamanki ekibimiz ile aldığımız kararlar doğrultusunda, işe ilk başlamanın da verdiği heyecan ile, yaklaşık üç hafta içerisinde dizayn ekibi olarak ilk iki bölümümüzün bütün bulmacalarını kağıt üzerinde tasarladık ve hatta Unity içerisinde yerleştirmeye başladık. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Geliştirme sürecinde oyunumuzda olmasını istediğimiz mekaniklerin bir kısmının kendimize verdiğimiz yapım süresinde yetişmeyeceğini fark ettik ve maalesef o ilk iki bölümde hazırladığımız bulmacaların çok büyük bir kısmını rafa kaldırmak zorunda kaldık. O bulmacalara döktüğümüz aylarca emek boşa gitmiş oldu… dersem çok büyük bir ayıp etmiş olurum.

Bildiğiniz üzere Macrotis, ekibimizdeki birçok arkadaşın ilk video oyunu projesi. Özellikle dizayn ekibi olarak, yıllarca oyunlar tasarlamış olsak da bizim için çok yeni bir alandı. Şu an dönüp baktığımda iyi ki ilk verdiğimiz kararlardan vazgeçmek zorunda kalmışız diyorum. Yeni tasarladığımız bölümler, eskinin dev ve boş bölümlerine kıyasla daha karmaşık ve derli toplular. Çok daha yoğun ve eğlenceli bir ikinci bölümümüz var şu anda. Eskisine baktığımda yarısı kadar gözükse bile içine girip oynadığımda (çok mutluyum ki sevgili tester arkadaşlarımız da benimle aynı fikirde) kat kat büyük bir alandaymış hissi veriyor.

Projede ilerledikçe biz de aslında onunla beraber ilerleyip büyüdük. Dönüp kendimize baktığımda bir sene önceki heyecanlı gençlerin yerini kararlı ve azimli gençlerin aldığını (evet hala genciz) görüyorum. Bu ekibimize ve projemize olan inancımı daha da arttırıyor.

Umarım oyumuzu oynadığınızda siz de benimle aynı düşünceleri paylaşırsınız.

Çok uzun bir aradan sonra girdik ikinci girdimizi, ekibimiz adına hepinizden özür diliyorum, bir sonraki girdimizin “oyunumuz çıktı yaşasın” olmamasını umut ederek 2018’in herkese sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.