Bir İndie Oyun İçin Mükemmel Fragmanı Yaratmaya Çalışmak

Selam!

Proud Dinosaurs ekibine yeni katıldım ve stüdyomuzun bütün pazarlama aktivitelerinden sorumluyum. Ekibin büyük kısmıyla zaten on yıldan fazla zamandır arkadaştım fakat başka işlerle uğraşmakta olduğum için yaptıkları harika şeyleri sadece uzaktan izleyebiliyordum. Bulduğum ilk fırsatta yaptığım işleri bir kenara koyarak aralarına katıldım.

Ekibe katıldıktan sonra ilk olarak elimizde neler var diye bir baktım. Hemen gözüme çarpan durum eski fragmanın amatörlüğü ve online ortamlarda bir varlık göstermiyor olmamız oldu. Eski fragmanın yapılma hikâyesini sonradan öğrendim. Meğer, bir oyun fuarında standımızın arka planında loop halinde oynayacak bir videoya ihtiyaç duyulduğu için fuardan bir gün önce bir akşamüstü oturup hazırlanmış bir videoymuş. Neden daha iyi bir fragmana ihtiyaç olduğunu hissettiğimi anlamışsınızdır.

İndie oyun stüdyoları profesyonel pazarlama desteğinden mahrum olduğu için olacak, internette nasıl güzel oyun fragmanı yapılır diye araştırdığım zaman çıkan sonuçlar hep indie stüdyolara yönelikti. İlk konu, köklü oyun firmalarıyla indie oyun firmalarının yaptığı fragmanların birbirlerinden farklı olması gerektiği ile ilgiliydi. Deniyordu ki, eğer senin stüdyon Blizzard, Bethesda, Ubisoft vs gibi bilindik bir firma değilse yaptığın fragmanın başında önce stüdyo logosunu göstermen pek mantıklı değil, keza, senin logon videoyu izleyen insanlar için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bizim eski fragmanımız da tam olarak bu hatayı yapıyordu. Yapmamız gereken şey, fragmanın sonuna güzel gözüken bir görsel hazırlayıp oraya oyunun logosunu kocaman yerleştirip altına koymak istediğimiz bir duyuru koyup ancak bundan sonra kenarda, ufak bir stüdyo logosu kullanmakmış.

Fragmanları izlemeye başlayan insanlar kalıp izlemeye devam etmek ve izlemeyi bırakıp bir sonraki videoya geçmek arasındaki seçimi ilk 15 saniye içinde yapıyorlarmış. Bu yüzden, bu konuda önerilen şey, fragmanın en heyecanlı ve dikkat çekici kısımlarını baş taraflara koyarak insanların ilgisini çekmekti. Eğer bir oyunda diğer oyunlarda olmayan benzersiz öğeler varsa veya kocaman patlamalar olan heyecan verici görüntüler varsa o oyunun fragmanında bunlar en başta olmalı ki insanlar daha fazlasını görmek istesin. Hatta son zamanlarda film fragmanlarında bile en güzel gözüken birkaç sahneyi fragman başlamadan öncesine koyuyorlar. İnsanların ilgisini ilk sahnelerle yakaladıktan sonra, fragmanda verilmek istenen mesaj her neyse videonun kalan kısmında vermek mümkün.

Bir sonraki öneri, izleyicilerin her konuda tamamen bilgisiz olduğunu varsaymanın gerekli olduğuydu. Tavsiye edilen şey, izleyicilerin ekranda o an görmekte oldukları şeylerle ilgili (her ne kadar çok açık da olsa), oyunun türüyle ilgili (çok bariz platform elementleri de olsa), veya oyun mekanikleriyle ilgili (taş itip çekmek gibi çok basit şeyler de göstersen) hiçbir şey bilmedikleri varsayarak fragmanı öyle yapmaktı. Bu şekilde düşünmeye başlayınca, izleyicilerin gördüklerini rahatça anlayabilmesi için ekrandaki görüntülere eşlik eden açıklayıcı yazılar koymak gerektiği çok bariz oluyor. Mesela, iletmeye çalıştığımız bilgiyi sağlamlaştırmak için karakter itip çekerken, kazarken ve kemirirken ekranda “çevreyle etkileşime geçin” gibi bir yazı yazarak izleyicinin ne gösterdiğimizi anlamasını sağlamak güzel bir fikir.

Her ne kadar vermek istediğimiz mesajı başarılı bir şekilde izleyicilere iletmek önemli de olsa unutmamak gereken şey insanların dikkat aralığının çok sınırlı olmasıymış. Onun için, oyunla ilgili her bilgi kırıntısını bir buçuk dakikalık fragmana sığdırmaya çalışmak yerine önerilen şey, belli başlı konular seçip onlara yönelik bir fragman yapmaktı. Yani hem bütün hikâyeyi hem de bütün oyun mekaniklerini göstermeye çalışmak yerine ikisinden birini seçerek ona yoğunlaşmak. Fragmanı bir buçuk dakikadan daha uzun yapmak da pek iyi bir seçim değilmiş çünkü video uzun olunca izleyicilerin canı hemen sıkılıyor ve başka videolara geçiyorlarmış. YouTube, videolar ne kadar güzel olduğuna karar verirken insanların ne kadar süre durup izlediklerine bakıyor ve eğer güzel olmadığına karar verirse insanlara önermeyi bırakıyor. Onun için, insanların ilgisini kaybetmemek ve asla canlarını sıkmamak çok önemli. İnsanları başka videolara kaçırmamak için yapmak gereken şey fragmanı kısa tutup oyun ile ilgili her şeyi sokuşturmaya çalışmadan net ve anlaşılır bir şeyler yapmak.

Sonuç olarak, yeni fragmanımızı yaparken internetten araştırıp bulduğum tavsiyelere elimizden geldiğince sağdık kalmaya çalıştık. En başta stüdyo logomuzu göstermiyoruz, güzel gözüken bir fragman sonu görselimiz var, fragmanın başına en benzersiz özelliklerimizi koyduk, görüntülere eşlik eden açıklayıcı yazılarımız var, ve son görsel hariç fragmanın uzunluğu çok rahat bir buçuk dakikadan kısa. Açık bir şekilde söyleyebilirim ki yeni oyun içi fragmanımızı sadece üretiminin arkasındaki kişi olarak değil aynı zamanda rastgele bir oyuncu olarak da çok sevdim, umarım siz de seversiniz. Bu fragman, hayatımda buna uzaktan yakından benzer yaptığım ilk şey oldu ama sonuçla gurur duyuyorum.

Bu arada, bir buçuk dakikaya her şeyi sığdırmaya çalışmamak için fragmanın oyun içi mekanikler ve oyunun görselleri üzerine yoğunlaşmış bir fragman olduğunun ve hikâyeyle ilgili hiç bilgi içermediğinin farkındayım. Yaaani… bir hikâye fragmanı üzerinde çalışmaya başladık bile!

Yeni oyun içi fragmanımızı buradan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/qBJOTJrSo_A

Kerem Özer